Co to jest oraz ile kosztuje hosting strony internetowej? Od odpowiedniego wyboru zależeć będzie nawet przyszłość Twojej firmy! Dobry hosting to taki, który jest bezpieczny, szybki oraz dopasowany do naszych potrzeb. Poznaj podstawy na temat hostingu oraz wybierz ten najlepiej dopasowany do Twojej firmy.

Co to jest hosting?

Tłumacząc najprościej jak to możliwe co to jest hosting strony internetowej – to taki komputer (serwer), na którym przechowywane są pliki naszej strony www, niezbędne do jej prawidłowego wyświetlania innym użytkownikom. Klient, który chce zobaczyć ofertę Twojej strony, za pośrednictwem internetu łączy się właśnie z tym komputerem i za pomocą przeglądarki internetowej pobierane są pliki wyświetlające Twoją stronę.

Zazwyczaj na jednym takim komputerze (serwerze) znajduje się kilku a nawet kilkudziesięciu innych właścicieli stron internetowych. Jeżeli Twoja strona internetowa znajduje się na serwerze współdzielonym słabej jakości, na którym jest spory ruch, bo, np. jedna ze stron innego właściciela jest bardzo często odwiedzana, to bardzo prawdopodobne, że Twoja strona zacznie wolniej się wczytywać, a to się wiąże z utratą zaufania wśród potencjalnych klientów i ostatecznie ich całkowita utrata na rzecz konkurencji.

Warto jest więc zainwestować w dobry hosting współdzielony, ewentualnie (jeżeli przewidujesz naprawdę duży ruch na stronie) w serwer dedykowany, na którym Twoja strona internetowa będzie jedyna. Wiesz już co to jest hosting strony internetowej, dlatego musisz też poznać jego ceny.

Dzięki, że dotrwałeś/aś do tego momentu! W dalszej części otrzymasz link, dzięki któremu kupisz najlepszy hosting z dodatkowym rabatem.

Ile kosztuje hosting strony internetowej?

Wyróżniane są 2 modele rozliczeniowe – miesięczny oraz roczny. Ten drugi zwykle bardziej się opłaca, ponieważ firmy świadczące usługi hostingowe dają dodatkowy rabat za płatność na rok z góry. Ile kosztuje hosting strony internetowej na serwerze współdzielonym? Ceny wahają się między 50 a 600 zł w skali roku, natomiast te naprawdę warte Twojej uwagi średnio kosztują 200-300 zł rocznie, co w przeliczeniu miesięcznym daje nam około 17 zł.

Ile kosztuje hosting strony internetowej na serwerze dedykowanym? Tutaj ceny są już znacznie większe, bo za 1 miesiąc zapłacimy od 100 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy oczywiście od parametrów sprzętowych danego serwera (komputera).

Zastanawiasz się który serwer jest dla Ciebie? Zapraszam do dalszej części artykułu.

Serwer dedykowany czy współdzielony? Jaki hosting wybrać

Serwer współdzielony jest najczęściej wybierany głównie z uwagi na ich niski koszt. Dobrze dobrany hosting to gwarancja szybkości oraz bezpieczeństwa, za którą nie musimy płacić kilka tysięcy złotych miesięcznie. Dla zwykłej strony firmowej w zupełności wystarczy serwer współdzielony.

W przypadku większych projektów, takich jak portale informacyjne, sklepy internetowe, warto zastanowić się nad serwerem dedykowanym. Na tego typu stronach zwykle generowany jest większy ruch oraz przepływ dużej ilości danych użytkowników/klientów. Taka strona powinna być odizolowana od innych oraz odpowiednio zabezpieczona na wypadek ewentualnych włamań.

Przypominamy również o wdrożeniu RODO, które jest obowiązkowe, jeżeli pozyskujesz jakiekolwiek dane od klienta (email, telefon, imię, itd.). Pisaliśmy o tym w artykule Jak dostosować firmę do wymagań ochrony danych osobowych?

Hosting strony internetowej

Jak wybrać dobry hosting?

Przy wyborze odpowiedniego hostingu, ważne są dla nas 4 czynniki:

  • szybkość
  • bezpieczeństwo
  • bezawaryjność
  • czas reakcji na problemy

Szybkość – strona internetowa powinna załadować się możliwie jak najszybciej. Maksymalny czas to 3 sekundy, zwykle jednak strony naszych klientów ładują się w miej niż 1 sekunda. Wszystko to kwestia odpowiedniej optymalizacji strony oraz serwera. Dużym sprawdzianem jest także reakcja strony na spory ruch. Zwykłe hostingi przy większym ruchu zwalniają lub nawet całkowicie się wyłączają co jest nie do przyjęcia. My korzystamy z hostingu, który cały czas dopasowuje się do aktualnej liczby odwiedzających. W przypadku większej ilości użytkowników, uruchomiane są dodatkowe zasoby serwera, a wszystko to dzieje się automatycznie.

Bezpieczeństwostrony internetowe podatne są na ataki hakerów oraz spam botów. Zainfekowana strona może bardzo negatywnie wpłynąć na zaufanie do naszej marki a nawet okraść naszych klientów! Jest wiele przypadków, kiedy źle zabezpieczona strona jest przejmowana przez hakerów a klient nie jest świadomy, że np. podał swoje dane osobowe złodziejom, myśląc że właśnie coś zamówił lub wysłał wiadomość za pomocą formularza kontaktowego. Odpowiednio zabezpieczona strona oraz serwer to podstawa!

Bezawaryjność – przestoje w działaniu strony internetowej, szczególnie kiedy wydajemy pieniądze na marketing są czymś najgorszym. Hosting, z którego my korzystamy, testujemy od wielu lat a jego UPTIME (dostępność) jest na poziomie 100%!

Czas reakcji na problemy – czasem potrzeba rozwiązania jakiegoś problemu natychmiast jest kluczowa. Obsługa techniczna w tym przypadku jest w stanie pomóc nawet po kilku minutach od zgłoszenia. Niestety jeżeli zdecydujesz się na najtańszy hosting, na odpowiedź w razie problemów możesz czekać nawet kilkadziesiąt godzin.

Jaki hosting polecamy? – dhosting

Dlaczego dhosting? Przez wiele lat testowaliśmy naprawdę dużo hostingów internetowych i właśnie dhosting spełnia wszystkie opisane wyżej cechy dobrego hostingu. Jego głównym atutem jest ELASTYCZNOŚĆ, która polega na tym, że automatycznie skaluje zasoby serwera, dzięki czemu strona cały czas działa szybko bez względu na to czy odwiedza ją kilka a nawet kilkaset użytkowników w jednym czasie.

Ile kosztuje hosting strony internetowej?

Automatyczne kopie bezpieczeństwa, ochrona przed spamem i atakami DDoS a przede wszystkim administratorzy czuwający nad serwerem 24/7. Dodatkowo otrzymujesz wysokie parametry serwera: 2 GB RAM, 1 GHz CPU i 50 GB NVMe.

Wszystko to w przystępnej cenie, bo 240 zł rocznie a od nas możesz otrzymać dodatkowo 10% rabatu zamawiając przez ten link. Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu.