Szybkość ładowania strony internetowej ma kolosalne znaczenie w biznesie. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie dlaczego strony internetowe wolno się otwierają to zapewne tracisz potencjalnych klientów oraz wiarygodność swojej firmy. Liczy się pierwsze wrażanie, ale jeżeli przyjdzie nam czekać dłużej niż nawet 4-7 sekund, prawie na pewno klient nie skorzysta z naszej oferty i opuści stronę www. Dlatego tak ważna jest szybkość wczytywania strony, o którą powinniśmy zadbać już na etapie jej projektowania.

Szybkość ładowania strony a pozycjonowanie

Jeżeli zależy ci (a powinno) na wysokich wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google, to pierwszą rzeczą o jaką powinieneś zadbać jest optymalizacja strony internetowej pod względem jej szybkości wczytywania. Im strona www ładuje się szybciej i jest przyjazna użytkownikowi, tym wyżej Google ją punktuje a to przekłada się na pozycje wyników wyszukiwania. Zbyt długi czas wczytywania prowadzi do tego, że użytkownik nie podejmuje żadnej interakcji i opuszcza stronę.

Dlaczego strony internetowe wolno się otwierają? Istnieje wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę. Postaramy się omówić te najważniejsze, o które powinna zadbać każda dobra firma projektująca strony internetowe. W naszej ofercie, wszystko to otrzymujecie w cenie, co niestety u większości firm jest opcją dodatkowo płatną (i to nie mało).

optymalizacja strony

Wykluczamy słabe łącze i problemy ze sprzętem

Jeżeli wszystkie strony www ładują się wolno, to prawdopodobnie problem leży po stronie słabego łącza lub problemów ze sprzętem. Poradnik ten skierowany jest do osób, którzy chcą dowiedzieć się jak poprawić szybkość ładowania strony internetowej lub są jeszcze na etapie wyboru firmy, która będzie projektować dla niech własną stronę firmową.

Optymalizacja strony internetowej to podstawa, o którą warto zapytać podczas rozmów z wybraną firmą. Często niestety okazuje się, że tego typu zabiegi są dodatkowo płatne.

Optymalizacja strony internetowej – od czego zacząć?

Najważniejszym objawem, który powinien skłonić nas do działania jest zbyt długi czas wczytywania strony internetowej. Dobre strony www powinny wczytywać się maksymalnie 2-3 sekundy. Wyniki, przekraczające 3 sekundy powinny zostać poddane analizie.

Jeżeli się na tym kompletnie nie znasz, warto zlecić to firmie, która spojrzy na problem fachowym okiem. Otrzymasz audyt strony internetowej wraz ze wskazaniami, co należy poprawić, aby wyniki uległy poprawie. Czasem wystarczy kilka drobnych zabiegów i efekty będą mocno odczuwalne. Bywa też i tak, że strona może być źle zaprojektowana i warto zacząć od jej przebudowy lub zaprojektowania od nowa z zastosowaniem wszystkich najnowszych standardów optymalizacyjnych.

Narzędzia, z których możesz korzystać do diagnozowania problemów:

  • GTmetrix
  • PageSpeed Insights
  • Pingdom Tools

Każdy z powyższych testów powinny dać Ci odpowiedź dlaczego strony internetowe wolno się otwierają.

Jeżeli nie posiadasz umiejętności, aby rozwiązać problemy wskazane w testach, zleć to nam. Zapraszamy do kontaktu

Optymalizacja dużych grafik, zdjęć oraz plików CSS i JS

Ważnym elementem wpływającym na szybkość ładowania strony jest jej waga. Użytkownik wchodząc na strony internetowe pobiera jej treść, obrazki oraz niezbędne pliki, które są niezbędne do wyświetlenia finalnego wyglądu. Jeżeli w treści strony znajdują się wysokiej rozdzielczości zdjęcia, które mogą ważyć nawet kilka MB lub różnego rodzaju pliki, to będzie to znacznie wpływać na wyniki szybkości ładowania.

Duże zdjęcia, grafiki oraz pliki mają też wpływ na wykorzystanie transferu, który na wielu serwerach współdzielonych jest ograniczony. Przekroczenie limitu transferu powoduje zablokowanie strony lub jej mocne ograniczenie szybkości.

Na szczęście takie narzędzia jak między innymi PageSpeed Insights wskażą nam jakie pliki, zdjęcia oraz grafiki powinniśmy zoptymalizować. W przypadku zdjęć i grafik należy pobrać je ze strony, zmniejszyć ich rozmiar do wielkości, w której są wyświetlane na stronie oraz obniżyć ich jakość do poziomu, który nie spowoduje jej widocznej utraty. Warto też zapisać je w rozszerzeniu JPG (o ile to możliwe), które jest znacznie lżejsze od chociażby PNG.

Przykład: w programie Adobe Photoshop podczas zapisywania obniżamy jakość zdjęcia do poziomu 70, co finalnie nie przekłada się na widoczne pogorszenie wyglądu zdjęcia a bardzo wpływa na obniżenie jego wagi.

Zanim zdjęcie zostanie ponownie wgrane na stronę internetową, należy poddać go jeszcze kompresji. Do tego możemy skorzystać ze specjalnych programów lub wtyczek zainstalowanych na naszej stronie internetowej.

Kompresja zdjęć online jest też możliwa, m.in. przy pomocy tych narzędzi:

  • TinyPNG.com
  • onlineconvertfree.com

optymalizacja strony internetowej

Optymalizacja strony internetowej to również zweryfikowanie plików Javascript i CSS. Te najczęściej odpowiadają za różnego typu funkcjonalności i efekty na stronie. Ich nadmiar oraz brak odpowiedniej optymalizacji, będzie przyczyną dłuższego ładowania strony www. W tym przypadku również możemy skorzystać z gotowych narzędzi, jednak należy posiadać odpowiednią wiedzę. Nieprawidłowe użycie może doprowadzić do problemów z wyświetlaniem witryny internetowej.

Redis – nowoczesna baza danych

Nowoczesna baza danych NoSQL typu klucz-wartość to nic innego jak Redis (Remote Dictionary Service). Standardowa baza danych zapewnia struktury danych na dysku, natomiast Redis przechowuje je w pamięci RAM, która jest o wiele szybsza. Doskonałą wydajność potwierdzają firmy go stosujące, a są to tacy giganci jak, m.in. Twitter, GitHub, Weibo, Pinterest, Snapchat czy Flickr.

Największą zaletą jest doskonałą wydajność i wielozadaniowość. Dzięki pracy w pamięci RAM wyszukiwanie poszczególnych elementów w bazie danych jest znacznie szybsze. Czas odpowiedzi liczony jest w mikrosekundach, natomiast w ciągu zaledwie sekundy Redis jest w stanie wykonać kilka milionów żądań.

Strony, wykonywane przez naszą firmę mają w pakiecie zainstalowany Redis, pod warunkiem skorzystania z polecanego przez nas hostingu, który doskonale współpracuje z nowoczesną bazą danych.

Jeżeli zastanawiasz się jeszcze jak poprawić szybkość ładowania strony internetowej to właśnie Redis może skrócić ten wynik nawet o kilka sekund!

Szybkość wczytywania strony – wtyczki społecznościowe Facebook, YouTube, Instagram, itp.

Pokazanie na naszej stronie internetowej, że jesteśmy również dostępni w mediach społecznościowych jest ważne. Niestety wiąże się z tym instalacja dodatkowego kodu JavaScript, który potrafi mocno obciążyć stronę. Zamiast wyskakujących okienek z boku strony z naszym Facebookiem lub innym kontem w mediach społecznościowych zastosujmy prosty przycisk, który będzie linkował do naszego profilu.

Ograniczajmy kod JavaScript do minimum, ponieważ ewentualne błędny na zewnętrznych stronach, z których jest dany kod mogą również przełożyć się na działanie Twojej witryny.

Dlaczego strony internetowe wolno się otwierają przy sporym ruchu?

Ten temat obszernie omawialiśmy w naszym artykule co to jest hosting strony internetowej, do którego również odsyłamy. To właśnie hosting (serwer) jest odpowiedzialny za wyświetlanie oraz w dużej mierze za szybkość naszej strony internetowej.

Kiedy nagle ruch na stronie wzrasta, na przykład w wyniku prowadzonej kampanii marketingowej, to serwer musi obsłużyć znacznie większą ilość użytkowników. Jeżeli trafimy na słaby i nieprofesjonalny hosting, który sobie z tym ruchem nie poradzi to stracimy pieniądze wydane na reklamy i potencjalnych klientów. Strona będzie ładować się bardzo długo a nawet może przestać działać.

Dobry i sprawdzony hosting to podstawa! Nasza firma korzysta z bezpiecznego elastycznego hostingu opartego na szybkich dyskach NVMe. Jego główną zaletą jest to, że w momencie kiedy na stronie jest bardzo duży ruch, serwer uruchamia automatycznie dodatkowe zasoby (CPU oraz RAM). Dzięki temu Twoja strona firmowa nie zwalnia nawet na moment!

szybkość ładowania strony

Jak poprawić szybkość ładowania strony – podsumowanie

Widzisz ile czynników wpływa na szybkość wczytywania strony. Niektóre możesz spróbować poprawić sam, inne natomiast wymagają specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Jeżeli jednak dopiero decydujesz się na firmę, która wykona Twoją stronę internetową i sprawdzasz ile kosztują strony internetowe, weź pod uwagę to czy optymalizacja strony internetowej jest w cenie.

Posiadasz już stronę internetową? Zgłoś się do specjalistów! Poprawimy wyniki, które korzystnie wpłyną nie tylko na szybkość ładowania, ale również na Twój biznes. Poniżej znajdziesz formularz kontaktowy.